Baltic Sea Biodiversity kick-off Workshop


 

St.-Petersburg, Russian Federation, May 26-27

 

Day 1, 26th May

10.00-11.00

REGISTRATION of PARTICIPANTS (and Coffee)

 

11.00-11.15

Opening the meeting

 

Session 1

Biodiversity: elements, patterns, history, impacts and indicators

Chair

Nikolai V. Aladin

11.15-11.30

Body mass of animals and their population and functional characteristics

Alexander F. Alimov (RU)

11.30-11.50

On character of processes occurring in salinity gradients of the Baltic Sea

Vladislav V. Khlebovich (RU)

11.50-12.20

Molecular traces of the diversity and history of Baltic fauna
/Abstract/

Risto Vainola (FI)

 

12.20-12.35

Coffee

Session 1

Biodiversity: elements, patterns, history, impacts and indicators (continued)

12.35-12.55

Modern changes of climate. Scenarios of global warming
/Abstract/

N.A. Lemeshko (RU)

12.55-13.15

Integrated Ecosystem Assessment results

Barbel Mueller-Karulis (LV), Christian Mollmann

13.15-13.45

Modern dynamics of eutrophication and biodiversity of bottom animals in the eastern Gulf of Finland: the role of natural and anthropogenic factors

Sergey M. Golubkov (RU) , E.V. Balushkina, N.A. Berezina, A.A. Maximov, M. Golubkov & J. Gubelit

13.45-14.05

Anthropogenic impacts on the biodiversity of benthic animal communities in the Neva Estuary
/Abstract/

Evgenia V.Balushkina (RU), S.M.Golubkov

14.05-14.25

Consequences of changed nutrient loading and climate changes on the ecological status of large, shallow, temperate lakes Vortsjarv and Peipsi, Estonia
/Abstract/

Tiina Noges (EE)

14.25-14.45

Salinity is a leading indicator of the Baltic Sea environment and biodiversity
/Abstract/

Nicolai V.Aladin (RU) I.S. Plotnikov, M.B. Dianov

 

14.45-15.40

Lunch

 

Session 2

Biodiversity of Baltic Sea: international cooperation, education

Chair

Andris Andrusaitis

15.40-15.55

Baltic Sea Regional Project - Entering the Second Phase

Andris Andrusaitis (LV)

15.55-16.10

Activities of the BMB Workgroup 29 “Zooplankton Diversity”

Irena V Telesh (RU)

16.10-16.20

Outcome from HELCOM HABITAT'2006 meeting

Eugeniusz Andrulewicz (PL)

16.20-16.30

BSRP indicators of Biological Diversity

E. Andrulewicz (PL)

16.30-16.50

Model territory as a tool for multilevel ecological education
/Abstract (rus)/

Valentina N. Riabova (RU)

 

Session 3

Major results and prospects of biodiversity research in Baltic Sea

Chair

I. Telesh

16.50-17.10

Vascular plant flora of the islands of the Gulf of Finland (within Russia): results and prospects of studies
/Abstract/

Elena A. Glazkova (RU)

17.10-17.15

Species diversity of benthic macroalgae in Russian sector of the eastern Gulf of Finland: results and prospects of studies

Nikolai A. Kovaltchouk (RU)

17.15-17.35

Diversity, structure and abundance of phytoplankton of the eastern Gulf of Finland under antropogenous stress

Vera N. Nikulina (RU)

17.35-17.45

Seabirds and mammals of the eastern Gulf of Finland in the system of biodiversity of Baltic Sea

Maria V. Gavrilo (RU), VA Buzun, R A Sagitov

 

17.45-18.00

Overview of Day 1 presentations, announcements for Day 2

Nikolai V. Aladin

 

18.00-20.00

Get together party

 

Day 2, 27th May

 

10.00-10.40

Round table 1. Biodiversity of Baltic Sea: modern synthesis

Chair

Nikolai V. Aladin

 

10.40-11.10

Coffee

 

Session 3

Major results and prospects of biodiversity research in Baltic Sea (continued)

Chair

Nikolai V. Aladin

 

11.10-11.30

State of fish resources in the eastern part of the Gulf of Finland, concerning construction of storm-surge barrier of St-Petersburg
/Abstract (rus)/

Leonid A. Kudersky (RU)

11.30-11.50

Effects of salinity regimes on zooplankton community in the Gulf of Finland of the Baltic Sea (in 2004-2005)

Larissa F. Litvinchuk (RU)

11.50-12.10

Distribution of Charophytes in the Baltic Sea
/Abstract (rus)/

Lubov’ V. Zhakova (RU)

12.10-12.30

Macrozoobenthos of the inner Gulf of Finland: current state and long-term changes

Alexey A. Maximov (RU)

12.30-12.50

Biodiversity of littoral communities in the eastern Gulf of Finland under eutrophication and success of invasive species

Nadezhda A.Berezina (RU), Golubkov S.M., Tciplenkina I.G., Pankova E.S.

12.50-13.10

Biodiversity of Southeastern Baltic – concerns and perspectives
/Abstract/

Elmira Boikova (LV)

13.10-14.10

Lunch

 

Session 3

Major results and prospects of biodiversity research in Baltic Sea (continued)

Chair

Eugeniusz Andrulewicz

14.10-14.30

Tendencies and causes of historical and current changes in ecosystems of the south-east Baltic (Russian part): results from long-term observations

Elena E. Ezhova (RU)

14.30-14.50

Parasitological research in Russian Economical Zone of Baltic Sea

Galina N. Rodiuk (RU)

14.50-15.10

Seasonal and inter-annual variability in biodiversity of ichtioplankton in south-east part of Baltic Sea

Elena Karasiova (RU)

15.10-15.30

Changes in structural and functional characteristics of biota in the eastern Gulf of Finland in areas exposed to intensive hydrotechnical impacts

Olga N. Susloparova (RU)

 

15.30-15.45

Overview of Day 2 presentations

Nikolai V. Aladin

15.45-16.15

Discussion

 

16.15-16.45

Cofee

 

16.45-18.20

Round table 2. Phase 2 of HELCOM-BSRP project and new ways of cooperation between Component 1 and Component 2. Preparation and accepting Resolutions of round tables and meeting

Chair

Andris Andrusaitis

 

18.20-18.30

Closing the meeting

 

20.00-22.00

Welcome on board excursion (Farewell party)

 

LIST of PARTICIPANTS

Alimov Alexander F

Russia

director@zin.ru

Aladin Nikolai V.

Russia

aral@zin.ru

Andrulewicz Eugeniusz

Poland

eugene@mir.gdynia.pl

Andrusaitis Andris

Latvia

andris@hydro.edu.lv

Antsulevich Alexander E.

Russia

hydra@aa1037.spb.edu

└rtamonov Mikhail Yu.

Russia

 

Balushkina Eugenis V.

Russia

balushkina@zin.ru

Berezina Nadezhda A.

Russia

nber@zin.ru

Bogutzkaya Nina G.

Russia

office@zin.ru

Boikova Elmira

Latvia

elmira@hydro.edu.lv

Chekalov Valery P.

Russia

 

Gavrilo Maria V.

Russia

bnf@bnf.org.ru

Glazkova Elena A.

Russia

eglazkova@hotmail.com

Golubkov Sergey M.

Russia

golubkov@zin.ru

Dianov Mikhail B.

Russia

mix@zin.ru

Ezhova Elena E.

Russia

elena_e@ioran.baltnet.ru

Zhakova Liubov’ V.

Russia

Luba_zhakova@mail.ru,
aral4@zin.ru

Karasiova Elena

Russia

karasiova@rambler.ru

Khlebovich Valdislav V.

Russia

salt@zin.ru

Kovaltchouk Nikolai └.

Russia

nickkovaltchouk@hotmail.com

Korovin Leonid K.

Russia

korovin@helcom.ru

Kuderskiy Leonid A.

Russia

leoku@limno.org.ru

Kutaeva Natalia G.

Russia

 

Lemeshko Natalia A.

Russia

dimacrat@mail.ru

Litvinchuk Larissa F.

Russia

llitvinchuk@yahoo.com

Mueller-Karulis Barbel

Latvia

baerbel@latnet.lv

Makarova Larissa A.

Russia

 

Maximov Alexey A.

Russia

alaxeymaximov@mail.ru

Nikulina Vera N.

Russia

micropl@zin.ru

Nyman Madeleine

Finland

Madeleine.Nyman@ymparisto.fi

Noges Tiina

Estonia

tiina.noges@emu.ee

Orlova Marina I.

Russia

Marina_orlova@rambler.ru,
omi@zin.ru

Orlova Elena V.

Russia

 

Plotnikov Igor S.

Russia

aral3@zin.ru

Plotnikova Galina F.

Russia

twocap@sp.ru

Pugachev Oleg N.

Russia

admin@zin.ru

Rodjuk Galina N.

Russia

rodjuk@atlant.baltnet.ru

Ryabova Valentina N.

Russia

al-mar@atlant.ru

Sapronov Vsevolod D.

Russia

 

Sedov Victor G.

Russia

 

Simonova Irina N.

Russia

 

Smurov Alexey O.

Russia

salt@zin.ru

Sosnov Arkady Ya.

Russia

sosnov@pressa.rus.net

Susloparova Olga N.

Russia

olga_susloparova@mail.ru,
hydrobiolog10@mail.ru

Telesh Irena V.

Russia

itelesh@zin.ru

Vainola Risto

Finland

risto.vainola@helsinki.fi

Vlasova Vera G.

Russia

ecology@zin.ru

Volynskiy Iosif Ya.

Russia